סיפורי החודש

חזרה לרשימת הסיפורים

חגיגת מצווה

צוות המרכז הישראלי לאפוטרופסות ארגנו חגיגת בר מצווה – יום מאושר בחייו של נער שבמינוי אפוטרופסות, שראה בחייו כבר סבל רב

הוא רק בן 13 וכבר ידע תלאות רבות בחייו הקצרים. אילן (שם בדוי) נער חכם, סקרן ונעים הליכות, זכה באחרונה לכמה שעות של אושר גדול, בזכות עובדי המרכז הישראלי לאפוטרופסות במחוז באר-שבע והדרום וחבריו לכפר הילדים "נרדים" שבערד, שערכו לו מסיבת בר מצווה ייחודית ומיוחדת.

לפני כשנתיים הוצא אילן יחד עם אחיו, הצעיר ממנו בשנה וחצי, בצו חירום על-ידי רשויות הרווחה, ממשמורת אימו, לאחר שהתברר שבמשך תקופה ארוכה היו הוא ואחיו קורבן לאלימות פיזית ומילולית קשה. האב ניתק קשר זמן רב קודם לכן עם ילדיו. מאז מתגורר אילן במשפחתון בכפר הילדים "נרדים", שבערד, השייך לעמותת SOS- כפרי ילדים, המופעל בשיתוף משרד הרווחה. כשניתקה האם, מיוזמתה, את הקשר עם שני עם ילדיה, חדלה מלהגיע לבקרם והודיעה כי אינה מוכנה לראות ולהכיר אותם יותר, מינה בית המשפט לענייני משפחה את המרכז הישראלי לאפוטרופסות, כאפוטרופוס על שני האחים הקטינים.

אילן הוא תלמיד מצטיין במקצועות הראליים ובעל יכולות לימודיות גבוהות. הוא השתלב היטב בכפר הילדים, חברותי ואהוד מאוד. לקראת הגיעו לגיל 13 אמר ליעל לדרר, בת השירות הלאומי מטעם המרכז הישראלי לאפוטרופסות והאגודה להתנדבות, המלווה אותו, כי היה רוצה לחגוג, כמו כולם את יום הולדתו ה-13, ולהרגיש ליום אחד כחתן בר-המצווה.

יחד עם אילנה ונטלי, רכזות הטיפול במחוז באר - שבע והדרום במרכז הישראלי לאפוטרופסות, ארגנה יעל את מסיבת בר המצווה. בעזרת מתנדבים שונים השיגה מתנות כתרומה. עמותת "אותות" נענתה לפנייתה ותרמה תפילין וטלית. צלם גויס בהתנדבות לתיעוד מסיבת הבר-מצווה, כשהתמונות הוכנו כאלבום שיישאר לאילן  כמזכרת ואפילו צלם מיוחד להכנת מגנטים, כפי שמקובל כיום באירועים רבים, עבר בין הילדים החוגגים וצילם את אילן ואחיו עם כל אחד מילדי הכפר, כשמאחוריהם הכרזה: "העולם עוד יחכה בחוץ".

אושרו של אילן לא ידע גבולות. חיוכי השמחה, שהיו מעורבים גם בחיוכי מבוכה, מהיותו לפתע במרכז, לא משו מפניו כל הערב. הוא לא חדל להודות ליעל, בת השירות הלאומי, עימה פיתח בשנה האחרונה קשר מיוחד ובכפר מספרים שהכימיה ביניהם הייתה מיידית וכי הפגישות שלהם, כמה פעמים בשבוע, חמים ולבביים. הוא לא הפסיק להתפעל מהמתנה שרכשו עבורו צוות עובדי המחוז של המרכז הישראלי לאפוטרופסות.

אני מבין למה אני בפנימייה ואוהב את הילדים כאן, אמר אילן בסוף הערב לרכזות הטיפול. "הייתי רוצה לחגוג את הבר מצווה בבית של אימא, ואת זה אין לי".