סיפורי החודש

חזרה לרשימת הסיפורים

גם בגיל 104 – אין כמו הבית

באישור בית המשפט טיפל המרכז הישראלי לאפוטרופסות בקבלת "משכנתא הפוכה" כדי לאפשר לקשישה להמשיך להתגורר בביתה, עם מטפלת צמודה

יצירתיות יוצאת דופן נדרשה כדי למלא את רצונה של קשישה, בת 104, שהמרכז הישראלי לאפוטרופסות מונה לה כאפוטרופוס, להישאר בביתה ולא לעבור למוסד סיעודי, חרף מצבה הקוגניטיבי. בית המשפט למשפחה אישר לאחרונה את בקשת המרכז לקחת על דירתה בירושלים משכנתא הפוכה, שתאפשר מימון העסקת עובדת זרה והתאמת הדירה לצרכיה, ובכך לאפשר את הישארותה בבית.

בנובמבר 2011 מינה בית המשפט לענייני משפחה, בהמלצת שירותי הרווחה, את המרכז הישראלי לאפוטרופסות כאפוטרופוס על הקשישה, נוכח ההתדרדרות במצבה, שחייב סידורה במוסד או טיפול סיעודי צמוד. בני משפחתה, המסוכסכים ביניהם קשות, לא הצליחו לגשר על הפערים וביקשו כי תאגיד חיצוני ימונה כאפוטרופוס. על-פי חוות הדעת הרפואית, היא זקוקה להשגחה מלאה, של 24 שעות ביממה, אולם הכנסותיה מתבססות על קצבת זקנה ודמי שכירות ממחסן הצמוד לדירה, ובהעדר חסכונות, אין באפשרותה למן העסקת עובד זר, שכן מידי חודש הכנסותיה נמוכות מההוצאות בכ-650 ₪.

מאחר ובקשתה הייתה שלא לעבור למוסד, אלא להישאר בבית, בו היא מתגוררת כבר שנים ולשמור על סדר יומה הקבוע, בסביבה המוכרת לה, כינסו אנשי הטיפול במרכז הישראלי לאפוטרופסות, יחד עם צוותי הרווחה את בני משפחתה, ולאחר שיחות ושכנועים רבים,

הצליחו לגשר על הפערים בניהם ואלה הסכימו להתגייס להשארתה בבית. כל אחד התחייב לתרום סכום כספי חודשי, שהגיע מידי חודש ל-4,500 שקל, שיאפשרו מימון העסקת עובדת זרה. סידור זה נמשך כמה שנים. לפני מספר חודשים הודיעו בני המשפחה כי אינם מסוגלים עוד להמשיך ולממן את המטפלת. המשמעות – העברתה לסידור מוסדי. החשש היה, כי מפאת גילה המבוגר ונקיטת פעולה קיצונית וחד צדדית, בניגוד לרצונה, הדבר עלול לערער את מצבה הבריאותי. לפיכך יזם מנהל מחוז ירושלים במרכז הישראלי לאפוטרופסות, אהרון מלאך, לקחת משכנתא הפוכה, על הדירה שברשותה, מעין הלוואה, תמורת שיעבוד הנכס הרשום על שמה, דבר שיאפשר העסקת עובדת זרה בבית.

למהלך רתם המרכז כשותף אסטרטגי את מחלקת הפיקוח באפוטרופוס הכללי, שיחד ביקרו את הקשישה, שנשאלה מספר פעמים, נוכח מצבה הרפואי, על חלופות שונות, אך למרות גילה ומצבה היא התמידה בהבעת רצונה להישאר בביתה ואמרה: "מי שירצה יבוא לבקר אותי כאן, כמו שאתם הגעתם".

בית המשפט לענייני משפחה השתכנע ואישר את הבקשה ללקיחת ההלוואה, בשיטת משכנתא הפוכה, בגובה של פחות משישית מערך הדירה. סכום זה יאפשר לה להמשיך להתגורר בכבוד בביתה, בעזרתה של עובדת זרה, 24 שעות ביממה, וכן לביצוע התאמות למצבה הפיזי, בדירה.

ד"ר זאב פרידמן, מנכ"ל המרכז הישראלי לאפוטרופסות: "יוזמה יצירתית זו, נועדה לכבד את רצונה של הקשישה להישאר בביתה ולא להעבירה למסגרת חוץ ביתית. בחרנו בדרך הקשה ולא הקלה, מתוך כבוד לרצונו וחירותו של האדם".