סיפורי החודש

חזרה לרשימת הסיפורים

להחזיר לאדם את ביתו וכבודו

דירת מטופל של המרכז הישראלי לאפוטרופסות – הקרן לטיפול בחסויים, ערירי וחסר כל, שנשרפה כליל, שופצה, חודשה ואבזרה מחדש, במימון מלא של הביטוח, תוך חודשיים

בליל שבת, באישון לילה, נשרפה כליל דירת מטופל של המרכז הישראלי לאפוטרופסות – הקרן לטיפול בחסויים, ערירי, חסר אמצעים, המתקיים מקצבת נכות. בדירה הנמצאת בבית ישן, מתגורר המטופל בן ה-62, הסובל ממחלת נפש, לבדו בדמי מפתח, מזה 32 שנה. הדירה, על כל תכולתה, נשרפה כליל וכדי להינצל מהאש, הוא ברח ממנה ונותר עירום כביום היוולדו, ללא כל אפשרות שיקום עצמי.

כתוצאה מהשריפה חווה המטופל טראומה נפשית קשה והועבר לטיפול והשגחה במחלקה פסיכיאטרית בבית החולים. באותו זמן, עמלו עובדי מחוז ירושלים במרכז הישראלי לאפוטרופסות על שיפוץ הדירה והחזרת המטופל להתגורר בה, ולהמשיך את שגרת חייו בקהילה, במקום הבטוח היחיד שהוא מכיר. עובדי המרכז טיפלו באופן אינטנסיבי ומואץ מול חברת הביטוח למימוש הפוליסה שנרכשה עבורו, בחרו את אנשי המקצוע ששיפצו את הדירה, הפעילו את חברת הכבלים, בזק וחברת החשמל, לחיבורה מחדש לרשת החשמל והטלפון, וכן את העירייה – לחידוש צנרת המים והביוב שניזוקו בשריפה. בעצה אחת ובשיתופו, צוידה הדירה מחדש, מכספי הביטוח: הותקן מזגן, נרכשו מיטה, שולחן וכסאות, ארונות בגדים וארון ספרים, מוצרי חשמל חדשים - מקרר, מכונת כביסה, טלוויזיה, כירה חשמלית, כלי מטבח, כלי מיטה, ביגוד, מגבות ועוד.

השבוע, חודשיים בלבד לאחר השריפה, חזר המטופל לביתו והיה כולו נרגש. כשראה את ארון הספרים הייתה לו בקשה אחת: שירכשו עבורו ספרי קודש, שיוכל למלא את ארון הספרים החדש, שכן חייו ניצלו בנס, ולמרות שאינו דתי, ספרי הקודש ישמרו עליו להבא.

זהו תיקון עולם, שאנו במרכז הישראלי לאפוטרופסות, זוכים לעשות מידי יום. להחזיר לאדם, שאינו פעיל, ואינו מסוגל לדאוג לעצמו, את הכבוד, לטפל ולדאוג לצרכיו ולמלא את רצונותיו, על מנת לאפשר את המשך מגוריו בקהילה, למרות הטראומה הקשה שפקדה אותו.

אנו, במרכז הישראלי לאפוטרופסות – הקרן לטיפול בחסויים, מחויבים להמשיך לדאוג לכל החסויים שבטיפולנו, במסירות, מקצועיות, נאמנות ושקיפות, להוות עבורם כיפת ברזל אנושית ולספק להם שקט נפשי וביטחון אישי.