סיפורי החודש

חזרה לרשימת הסיפורים

כיבוד רצונו של אדם שמונה לו אפוטרופוס להשאיר משהו אחריו

כיבוד רצונו של אדם שמונה לו אפוטרופוס להשאיר משהו אחריו, הביאה אותו לכתוב ולתרום ספר תורה מהודר לבית כנסת

"אחרי שאחותי, אליה הייתי קשור מאוד, נפטרה, הבנתי שאני לא יודע כמה שנים יש לי עוד לחיות, ומאחר שבמצבי כבר לא אתחתן, וצאצאים לא יהיו לי, אני רוצה להשאיר משהו אחרי. לא יודע מה, אבל להשאיר משהו". כך החל המסע של א', מקבל שירות של המרכז הישראלי לאפוטרופסות במחוז תל-אביב והמרכז, ביולי 2015, שהגיע לסיומו בימים אלה.

א', פגוע נפש, שהמחלה אצלו התפרצה בעת שירותו הצבאי ועקב כך הוכר כנכה משרד הביטחון, מתגורר בקהילה, בהוסטל במרכז הארץ. הוא שיתף ברצונו ובמחשבותיו אלה את רכז הטיפול שלו, ציון בן-חורין, וביקש כי יסייע לו לממש את רצונו. מרגע זה, בסיועו של רפי יומטוביאן, מנהל המחוז ועובדי מטה המרכז הישראלי לאפוטרופסות נרתמו כולם להגשמת רצונו של א'. שותפות המשימה גיבשה צוות עבודה, בו א' מתווה את הקצב ומסתייע באנשי צוות המרכז הישראלי לאפוטרופסות.

בהיותו אדם המנהל אורח חיים דתי, הוא החליט שברצונו לתרום ספר תורה מהודר, שייכנס לבית- כנסת בבת-ים, של הרב רמי עובדיה, בו הוא נהג להתפלל בצעירותו, עוד בטרם פרצה אצלו המחלה ולמשימה נרתם גם הרב עובדיה בעצמו.

רצונו של א' היה בספר מהודר, כזה שכל היכל יתפאר בו ובכל עת שיוצא מארון הקודש לקריאה בו יעורר התפעלות. היות ועלותו של ספר תורה מהודר, מצופה בכסף וזהב, הינה גבוהה, ובכדי לממש את רצונו של א', פנה המרכז הישראלי לאפוטרופסות לבית המשפט, לקבלת אישור למתווה ולהוצאה הכספית, ומשזו הגיעה, החל המסע למימוש רצונו של מקבל השירות. כמו כן ערך המחוז חישוב כספי אקטוארי, שיאפשר לא' יתרת כספים מספקת לחיי היום-יום.

נבחר סופר סת"ם; נבחרו דפי הכסף שהובאו במיוחד מאירופה וספר התורה עוצב. במשך שנה וחודשיים, מהתחלת התהליך, עקבו עובדי המרכז הישראלי לאפוטרופסות אחר כל צעד בכתיבת הספר, יחד עם א', וביקשו לבדוק עימו מהן ציפיותיו ואיך ישפיע ספר התורה על איכות חייו. בתהליך זה ביקש א' להקפיא לזמן מה את העבודה, עת פקד אותו משבר נפשי, ואילץ אשפוזו בבית חולים פסיכיאטרי, אולם חלק מתהליך התחזקותו, ובוודאי לאחר שחרורו, כלל את השיבה למה שהגדיר כפרויקט חייו – כתיבת ספר התורה.

לאחר עבודה מאומצת הושלם לאחרונה פרויקט כתיבת ספר התורה, השייך לא', ובסיוע עובדי המרכז הישראלי לאפוטרופסות העביר א' את הספר המעוצב למשמורת רב בית הכנסת, שישהה אצלו. בימים אלה נערכה ברוב כבוד ופאר הכנסת ספר התורה לבית הכנסת, בהשתתפות חתן השמחה, א' ועובדי המרכז הישראלי לאפוטרופסות. בצידו הפנימי של הכתר המהודר שמעל ספר התורה ביקש א' להעלות את זכרם של הוריו ואחותו והספר נתרם לעילוי נשמתם.

"אני ערירי", אמר א' בעת מסירת ספר התורה לבית הכנסת, במשרדי מחוז ת"א והמרכז של המרכז הישראלי לאפוטרופסות. "אין לי אישה, אין לי ילדים וחשבתי מה יישאר אחרי. ספר תורה זאת מצווה גדולה, והיום עשיתי מצווה גדולה, בשבילי ובשביל כולם".

  

מנכ"ל המרכז הישראלי לאפוטרופסות, ד"ר זאב פרידמן, אמר לא', כי זו זכות גדולה לתרום ספר תורה כה מהודר לבית כנסת. "אתה אדם עם מחשבה, עם דיבור, עם רצון משלך. הספר הזה הוא כולו שלך. אנחנו רק באנו לעזור לך להגשים את הרצון הזה שלך ולמלא אותו".