סיפורי החודש

חזרה לרשימת הסיפורים

לאחר 8 שנים של הליכים משפטיים, הושבו הכספים שנגזלו ונעשקו מקשישה ערירית, ואלה ישמשו עתה לרווחתה

הליכים משפטיים שניהל המרכז הישראלי לאפוטרופסות, שנמשכו כשמונה שנים, להשבת כספיה ורכושה של קשישה ערירית, שנעשקה על-ידי זוג שהכירה, הסתיימו לאחרונה, ולחשבונה הושבו 620,000 ₪, שנגזלו ממנה על-ידי בני הזוג, ואלה ישמשו אותה עתה לרווחתה, בערוב ימיה.

ישה, שאין לה קרובי משפחה מדרגה ראשונה, ילידת 1938, עלתה לארץ מרומניה עם בעלה, עבדה כרופאת משפחה בקופ"ח והתגוררה עם בעלה, באחת משכונות היוקרה בצפון הארץ. בשנת 2003 נפטר הבעל והיא ירשה את רכושו, שהסתכם במיליוני שקלים בארץ ובחו"ל.

באותה תקופה החלו בני זוג מהצפון, שבעברה טיפלה הרופאה בהוריו של אחד מהם, להתקרב אליה, הזמינו אותה לארוחות שבת וחג וכך במשך שנים השתלטו, לאט- לאט, על רכושה.

בשנת 2005 אושפזה האישה בכפיה ואובחנה כלוקה במחלה סכיזואפקטיבית, אולם סירבה לשתף פעולה עם הרופאים וליטול תרופות. מאחר והינה בעלת אמצעים, קבעה ועדה פסיכיאטרית, כי קיים חשש שתנוצל שלא כדין על-ידי אחרים ובנובמבר 2008, בהמלצת גורמי הטיפול, מינה בית המשפט לענייני משפחה את המרכז הישראלי לאפוטרופסות, כאפוטרופוס עליה, זאת חרף התנגדויות וערעורים שהגישו בני הזוג, שדרשו למנות אותם כאפוטרופוסים.

עם מינויו של המרכז הישראלי לאפוטרופסות, כאפוטרופוס על האישה, התברר כי במשך שלוש שנים לפחות, טרם המינוי, החתימו בני הזוג את האישה על מסמכים המקנים להם ייפוי כוח בחשבונותיה ובנכסיה לטובתם. בין השאר היא הוחתמה על צוואה, בה הורישה להם את כל רכושה, כולל זכויותיה בדירה, ששוויה היה אז כשני מיליון ₪, תמורת 100 אלף ₪ בלבד. בנוסף החתימו אותה על זיכרון דברים, במסגרתו ימכרו בני הזוג עבורה רכוש, תמורת שכר טרחה.

עוד התגלה כי במשך שנתיים וחצי, בהם היה אחד מבני הזוג שותף בחשבון הבנק של האישה, נמשכו מחשבונה כספים בסכום כולל של 851 אלף ₪ (כ-28,000 ₪ בחודש), באמצעות רכישות שונות בכרטיסי האשראי, משיכות בדלפק הבנק, הוראות קבע ועוד.

באמצעות עו"ד חביבה פוגל-גרמן ממשרד עורכי דין יצחק ריינפלד, תבע המרכז הישראלי לאפוטרופסות, בשם האישה, את בני הזוג. בית המשפט המחוזי בחיפה ביטל את המסמכים עליהם הוחתמה האישה, וקבע כי בני הזוג ניצלו את מצבה הנפשי של הקשישה הערירית ועשקו אותה והורה על ביטול החתימה על המסמכים לאלתר. ערעורם של בני הזוג על ההחלטה לבית המשפט העליון נדחה אף הוא.

בתביעה אחרת נדרשו בני הזוג להשיב את הכספים שגזלו מהאישה ובגינם רוקנו את חשבונה וגרמו לה להיות תלויה בהם בצורה מוחלטת. התביעה התנהלה תקופה ארוכה בבית משפט השלום בחיפה וכללה היעזרות בחוות דעת מומחים בתחומי ראיית חשבון וגרפולוגיה. עורכי הדין נאלצו לנהל הליך הוכחות ממושך שבו עומתו בני הזוג עם כל משיכה ומשיכה. לבסוף קיבל בית המשפט את התביעה נגד הגבר, אולם דחה את התביעה נגד אשתו, על שמה רשומה דירת בני הזוג. כדי להשיב הכספים שנגזלו נדרש המרכז הישראלי לאפוטרופסות לערער לבית משפט המחוזי, אשר קיבל את הערעור והורה גם על חיובה של הרעיה בחלקו הארי של הסכום.

בני הזוג לא היו מרוצים מהפסיקה החד משמעית כנגדם והתכוונו לערער. על מנת לסיים את ההליך המשפטי הממושך, ולאפשר לקשישה ליהנות מהכספים שנגזלו ממנה, ושאלה ישמשו אותה לרווחתה, החליט המרכז הישראלי לאפוטרופסות להגיע עם בני הזוג להסכם פשרה, באישור בית המשפט, לפיו תמורת סגירת כל התיקים יעבירו בני הזוג לחשבונה של הקשישה סכום של 620 אלף ₪, כספים שישמשו מעתה לרווחה של הקשישה, בערוב ימיה.